Türkiye Cumhuriyeti

Deventer Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

"Günışığını Paylaşmak" başlıklı fotoğraf sergisinin açılışı (Hengelo), 18.12.2014

HENGELO BELEDİYE BAŞKANI SAYIN SANDER SCHELBERG

OLDENZAAL AZİZ SİMON ZEYTE SÜRYANİ KİLİSESİ HOREPİSKOPOSU SAYIN HANNA BASUT

HENGELO MOR AUGIN KERK SÜRYANİ KİLİSESİ YÖNETİCİSİ SAYIN GABRİEL ASLAN

AMSTERDAM YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ DİREKTÖRÜ SAYIN REMZİ KABADAYI
DEĞERLİ KATILIMCILAR

HANIMEFENDİLER, BEYEFENDİLER

BUGÜN SON DERECE ANLAMLI BİR ETKİNLİĞİN AÇILIŞINDA BİRARAYA GELMİŞ BULUNUYORUZ. DAHA ÖNCE AVRUPA’NIN ÇEŞİTLİ ŞEHİRLERİNDE DÜZENLENMİŞ BULUNAN “SHARING THE SUNLIGHT-GÜNIŞIĞINI PAYLAŞMAK” BAŞLIKLI FOTOĞRAF SERGİSİNİN HOLLANDA’NIN DOĞUSUNA, HENGELO’YA DA TAŞINMASINA KATKIDA BULUNAN AMSTERDAM YUNUS EMRE ENSİTÜSÜ DİREKTÖRÜ SAYIN REMZİ KABADAYI’YA VE BU ETKİNLİĞİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ İÇİN BİZE KAPILARINI ARDINA KADAR AÇAN HENGELO MOR AUGIN KERK SÜRYANİ KİLİSESİ YÖNETİCİSİ SAYIN GABRİEL ASLAN’A TEŞEKKÜRÜ BİR BORÇ BİLİRİM.

HEPİMİZİN MALUMU OLDUĞU ÜZERE, BUGÜN BİR YANDAN AÇLIK, KITLIK, SUSUZLUK, SALGIN HASTALIKLAR, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ GİBİ KÜRESEL SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA OLAN DÜNYA, DİĞER YANDAN DA SAVAŞLAR, HOŞGÖRÜSÜZLÜK, IRKÇILIK, YABANCI DÜŞMANLIĞI GİBİ BELALARLA BOĞUŞMAKTA.

BARIŞA, KARŞILIKLI SAYGI, SEVGİ VE HOŞGÖRÜYE EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ GÜNLERİ YAŞIYORUZ.

BU ANLAMDA BU ETKİNLİĞİN SON DERECE ZAMANLI VE ANLAMLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

BURADA TOPLANMIŞ İNSANLARIMIZIN ANAYURDU OLAN ANADOLU BİNLERCE YILDIR FARKLI KÜLTÜR VE MEDENİYETLERİN BEŞİĞİ OLMUŞTUR. TARİHİN DEĞİŞİK DÖNEMLERİNDE FARKLI DİNLERDEN, KÜLTÜRLERDEN İNSANLARA YURTLUK EDEN ANADOLUNUN BU ZENGİN MİRASI HEPİMİZE AİTTİR.

ŞU ANDA AÇMAKTA OLDUĞUMUZ FOTOĞRAF SERGİSİ DE BU BİN YILLIK BİRLİKTELİĞİN VE KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİMİZİN EN SOMUT GÖSTERGESİDİR. ŞAHSEN BEN DE BÖYLE BİR KÜLTÜRÜN TEMSİLCİSİ OLMAKLA İFTİHAR EDİYORUM.

TEKRAR BU ETKİNLİKTE EMEĞİ GEÇENLERE VE TÜM KATILIMCILARA SAYGILARIMI SUNUYORUM.