Türkiye Cumhuriyeti

Deventer Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

E-devlet Şifresi Duyurusu , 14.04.2014

DUYURU

 

Konu     E-DEVLET ŞİFRESİ

2011 Şubat ayı itibariyle 18 yaş üzeri vatandaşlarımıza Türkiye’deki çeşitli kamu hizmetlerine www.turkiye.gov.tr adresinden e-Devlet projesi çerçevesinde “e-devlet kapısı”  hizmetlerinden yararlanmalarını sağlayan “E-Devlet” şifresinin dağıtımına Başkonsolosluğumuzda başlanmıştı.

Bu kere 10 Nisan 2014 tarihinden itibaren 15-18 yaş  arasında bulunan vatandaşlarımız da e-devlet şifresinden istifade edebileceklerdir.  Bu bağlamda, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ve 5901 Sayılı Kanunun 28. Maddesi uyarınca izin almak suretiyle vatandaşlıktan çıkan kişiler yurtdışındaki temsilciliklerimizden alacakları şifreleri kullanarak e-devlet kapısı projesi kapsamındaki hizmetlerden yararlanabileceklerdir.

Şifre almak isteyen vatandaşlarımızın, T.C. kimlik numaralarını gösteren bir belgeyle Başkonsolosluğumuza başvurmaları gerekmektedir.

Şifrenizi, e-Devlet Kapısı (http://turkiye.gov.tr) ve T.C. Kimlik Doğrulama Sistemi’ni destekleyen tüm kamu kurumlarının intemet uygulamalarına kullanıcı girişi yapmak için kullanabilirsiniz.

E-Devlet şifresi kullanımında lütfen aşağıdaki hususlara dikkat ediniz.

• e-Devlet Kapısı şifreniz size özeldir. Şifrenizi asla başkalarıyla paylaşmayınız. Şifreniz ile yapılan işlemler ile ilgili yasal olarak sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

• e-Devlet Kapısı şifrenizi unutursanız, yeni bir şifre zarfı almanız gerekecektir. Güvenlik nedeni ile şifre hatırlatması yapılamamaktadır. E-Devlet Kapısı çalışanları ve Çağrı Merkezi personeli de dahil olmak üzere hiç kimse şifrenizi göremez ya da değiştiremez.

• e-Devlet Kapısı Çağrı Merkezi (Alo 160) dahil, hiçbir kişi veya kamu kurum ve kuruluşu sizden telefon, e-posta v.b. yollar ile şifrenizi istemeyecektir. Şifre değişikliği, güvenlik, bilgi doğrulama v.b, amaçlar ile e-posta göndermeyecektir. Bu tür isteklere karşı dikkatli olunuz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız.

• e-Devlet Kapısı şifrenizi kullanırken karşılaşabildiğiniz tüm sorunlar için e- Devlet Kapısı Çağrı Merkezini arayabilir ya da bilgi@turkiye.gov.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Saygılarımızla duyurulur

T.C. DEVENTER BAŞKONSOLOSLUĞU