Türkiye Cumhuriyeti

Deventer Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Epasaport Bilgi Notu , 10.01.2012

T.C. DEVENTER BAŞKONSOLOSLUĞU

E-PASAPORT BİLGİ NOTU

Eski  tip  (Lacivert Kapaklı) pasaportların uzatılmasına veya yenilenmesine 31 Aralık 2010 tarihinde son verilmiştir.      1 Ocak 2011 tarihi itibariyle e-Pasaport almak isteyen vatandaşlarımızın   www.e-pasaport.gov.tr  aracılığıyla randevu alarak yeni pasaport başvurusu yapmaları gerekmektedir. Randevusuz başvurular kesinlikle alınmamaktadır.

e-Pasaport başvurularında  dikkat edilmesi gereken hususlar

* Başvuru yapacak kişi sayısının, randevu alınırken kesinlikle belirtilmesi gerekmektedir.

*Yeni   e-pasaportlarda, çocuklar anne veya baba refakatine yazılamamaktadır.  Bu nedenle   çocuklar için de, ayrı e-pasaport başvurusu  yapılması gerekmektedir.

*18 yaşından küçük çocuklar için, başvuru sırasında anne ve baba'nın da mutlaka gelmesi gerekmektedir. Anne veya babadan herhangi bir tanesinin olmaması durumunda, başvuru alınamamaktadır.

*Yeni  e-Pasaportlarda, dijital ortamda taranabilen, Biyometrik fotoğraflar kullanılmaktadır. Biyometrik fotoğraflar da ebatların, 50x60mm ve arka fonun mutlaka ‘’ beyaz’’ olması gerekmektedir. Biyometrik olmayan, normal vesikalık fotoğraflarla yapılacak başvurular kesinlikle  kabul edilememektedir. Biyometrik fotoğraflarınızı, randevu saatinizden 30 dk. önce gelerek Başkonsolosluğumuzda da çektirebilirsiniz. (4 adet biyometrik foto ücreti  7 euro’dur)

Başvuru sırasında yanınızda getirmeniz gereken belgeler

*Nüfus Cüzdanı

*Eski Türk Pasaportu (çocuklar için yapılacak başvurularda refakatin olduğu eski pasaport mutlaka getirilmelidir.)

* Hollanda Pasaportu veya Oturum Kartı

*2  Adet Biyometrik Fotoğraf

*Çifte vatandaşlığa sahip Türk vatandaşları, Hollanda pasaportları ve Türk nüfus cüzdanları ile beraber Türkiye’ye vize ücreti ödemeden giriş yapabilirler.

*Eski tip (lacivert kapaklı) pasaportların son kullanım tarihi 24 Kasım 2015’dir. Pasaportlarında,  seyahatleri süresince geçerli  süreye sahip olan vatandaşlarımız, yaşanılan yoğunluktan etkilenmemek için; yeni  e-pasaport başvurularını ,  pasaportlarının sürelerinin bitimine yakın bir tarihte  yapmaları, daha uygun olacaktır.

Yeni  e-pasaport  ücretleri

        6 aylık

         1 yıllık

        2 yıllık

       3 yıllık

 4 yıl /10 yıl

         € 58.-

         € 71.-

        € 96 .-

       € 124.-

       € 162.-

 

 

                                                                                                                         Yeni Pasaport ücretlerine  € 3.-  tanzim bedeli dahildir . 01.01.2012

 

Soru ve  önerileriniz için  0090 216-4443020 numaralı   e-pasaport çağrı merkezini arayabilirsiniz.