Yeni (çipli) Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları Başvurularına İlişkin Önemli Duyuru

Deventer Başkonsolosluğu 26.04.2018

Yeni (çipli) Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları Başvurularına İlişkin Önemli Duyuru

Değerli Vatandaşlarımız,

Yeni (çipli) Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarının (TCKK) yurtdışında verilmesine yönelik çalışmalar tamamlanmış ve Başkonsolosluğumuzca
3 Nisan 2018 tarihinden itibaren TCKK başvurularının alınmasına başlanmıştır.

Uygulama talimatı çerçevesinde, Başkonsolosluğumuzca yapılacak işlemler vatandaşlarımızın başvurularının alınması ve baskı işlemleri için başvuru bilgilerinin sistem üzerinden Türkiye’ye iletilmesi şeklinde olacaktır.

Yetkili makamlarımızca ülkemizde hazırlanacak yeni kimlik kartları bu işlemler için gerekli olan süre sonunda Başkonsolosluğumuza ulaştıktan sonra başvuru sahiplerine teslim edilecektir.

3 Nisan 2018 itibariyle eski tip Nüfus Cüzdanı düzenlenmesi uygulamasına son verilmiştir.

Teknik özellikleri ve baskı işlemlerinin sadece yetkili Makamlarımızca yapılmakta oluşuna bağlı olarak yeni kimlik kartlarının (TCKK) aynı gün düzenlenmesi mümkün değildir.

Başvuru sahiplerinin her türlü resmi işlemlerini yapabilmeleri ve herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için, başvuruların bitiminde kendilerine Geçici Kimlik Belgesi verilecektir.

TCKK başvurularının gerektirdiği teknik altyapı ve işlem süresi de göz önünde tutularak,


Başkonsolosluğumuzca Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvurularının 1 Mayıs 2018 Salı gününden itibaren randevu
alınarak yapılması uygulamasına geçilmesi gerekli görülmüştür.

Bu çerçevede, yeni tip kimlik kartı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın www.konsolosluk.gov.trweb adresinden randevu almaları ve başvurularını randevu günü ve saatinde yapmaları önemle rica olunur.

1 Mayıs 2018 Salı gününden itibaren, randevusuz kimlik kartı başvuruları kabul edilemeyecektir.

Resimli ve T.C. Kimlik Numaralı eski tip Nüfus Cüzdanları bu aşamada halen geçerliliğini korumaktadır. Bu çerçevede, vatandaşlarımız mevcut eski tip nüfus cüzdanları ile işlemlerini normal şekilde yapmaya devam edebileceklerdir.

Saygıyla duyurulur.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Mevcut Nüfus Cüzdanı ya da Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (Doğum nedeniyle başvuranlar hariç)

 • Eski tip nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartı
 • T.C. Pasaportu (varsa) veya Hollanda kimlik kimlik kartı
 • T.C. Sürücü Belgesi (varsa)
 • Bir adet biyometrik (arka fon beyaz renkli 5cm x 6cm boyutlarında) kimlik kartında kullanılacak fotoğrafFotoğrafın, kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içinde çekilmiş ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak biyometrik olması gereklidir. Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan ve biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmez.

Mevcut nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı kayıp ise:

 • T.C. Pasaportu (varsa) veya Hollanda kimlik kimlik kartı
 • T.C. Sürücü Belgesi (varsa)
 • Bir adet biyometrik (arka fon beyaz renkli 5cm x 6cm boyutlarında)
  kimlik kartında kullanılacak fotoğraf
  Fotoğrafın, kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içinde çekilmiş ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak biyometrik olması gereklidir. Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan ve biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmez.

Boşanmış anne veya babanın 18 yaşından küçük çocuk adına başvuru yapmaları için: Velayet sahibi olduğunu gösteren mahkeme kararı


On beş yaşından büyüklerin kimlik kartı başvurularına şahsen gelmeleri gerekmektedir.

On beş yaşından küçüklerin kimlik kartı başvuruları , anne veya babaları tarafından yapılacaktır. Vekâletname ibraz eden vekiller de başvuru yapabilirler.

On beş yaşından küçükler için resimli kimlik kartı talep edilmesi halinde başvuru sahibinin kimliğini kanıtlayacak resimli belge (resimli T.C. Pasaportu, Hollanda kimlik kartı v.b.) başvuru esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

2. Başvuru esnasında neler yapılmaktadır? İşlemler ne kadar sürmektedir?

Randevu gün ve saatinizde Başkonsolosluğumuza geldiğinizde gerekli yönlendirmeler yapılacaktır. Başvuru sırasında kimlik bilgileriniz kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecektir. Başvuru formunun çıktısına imzanız alınacak, fotoğrafınız taranacak, biyometrik verileriniz alınarak başvurunuz tamamlanacaktır. Bu esnada PIN zarfınızda bulunan 6 haneli şifreniz teslim edilecektir. PIN kodunuz, kimlik kartınız teslim edilinceye kadar aktive olmayacaktır.

Yeni kimlik kartınız hazır olduğunda ve Başkonsolosluğumuza ulaştığında e-posta adresinize bilgi mesajı gelecektir.

3. On beş yaşından büyüklerin kimlik kartı kime teslim edilir?

TCKK başvuru sahiplerinin adresine gönderilmemektedir. Hazır olan kimlik kartlarının Başkonsolosluğumuzdan teslim alınması gerekmektedir. On beş yaşından büyüklerin başvuruları şahsen alınarak kimlik kartları kendilerine ya da başvuru sırasında beyan edecekleri kişilere teslim edilecektir.

4. Yeni (Çipli) Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarının ücreti ne kadardır?

Yeni kimlik kartı için 5,- Euro değerli kâğıt bedeli ve kimlik kartının Türkiye’den posta ile gelmesi sebebiyle 3,-Euro posta ücreti tahsil edilmektedir.

Kaybından kimlik kartı müracaatlarında ise, 9,- Euro değerli kâğıt bedeli ve kimlik kartının Türkiye’den posta ile gelmesi sebebiyle 3,-Euro posta ücreti tahsil edilmektedir


Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:00

Askerlik işlemleri, Pasaport ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı müracaatı için Başkonsolosluğumuza gelmeden önce www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu almanız gerekmektedir. Diğer işlemleriniz için 09.00 - 12.00 saatleri arasında sıra numarası alınması gerekmektedir. ( İlgili birimlerden bilgi almak için lütfen 14.00 - 17.00 saatleri arasında +31 (570 ) 688 650 telefon numarasını arayınız. )
1.1.2019 1.1.2019 Yeni Yıl
22.4.2019 22.4.2019 Paskalya
30.5.2019 30.5.2019 Dini Bayram (Ascension Day)
4.6.2019 4.6.2019 Ramazan Bayramı
10.6.2019 10.6.2019 Dini Bayram (Whit Monday)
29.10.2019 29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2019 25.12.2019 Noel
26.12.2019 26.12.2019 Noel