Avrupa’daki Türk Gençliği Kendi Kültürüyle Buluşuyor Projesi

Lahey Büyükelçiliği 29.04.2010

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından “Avrupa’daki Türk Gençleri Kendi Kültürleriyle Buluşuyor” projesi başlatılmıştır. Proje çerçevesinde, Hollanda’da yaşayan 18-25 yaşlarındaki bir grup gencin Türkiye’ye götürülerek Türk tarih ve kültürünü daha iyi tanımalarına katkıda bulunulması planlanmaktadır.

Fransa ve Belçika ile birlikte Hollanda’da ilk kez gerçekleştirilecek bu proje ile anavatanından uzak kalmış Türk gençlerine, Türkiye’nin farklı yörelerinin, gelenek-göreneklerinin, zengin mutfak kültürünün yerinde tanıtılması hedeflenmektedir.

07-19 Temmuz 2010 tarihleri arasında düzenlenecek tarih ve kültür gezisi İstanbul’dan başlayıp, Edirne, Çanakkale, Bursa, Bilecik, Afyon, Konya, Nevşehir güzergahını izleyip, Ankara’da son bulacaktır.

Geziye katılacakların yol, konaklama ve yemek masrafları Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacaktır. Bu çerçevede, katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Katılımcıların Türkiye’ye hiç gitmemiş veya az gitmiş gençlerden belirlenmesine özen gösterilecektir. Öte yandan, kontenjanın sınırlı olması nedeniyle, başvuruların değerlendirilmesi müracaat tarihi sırasına göre sırayla yapılacaktır. Gezi kontenjanı dolduktan sonra ulaşan müracaatlar değerlendirilmeye alınmayacaktır.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü himayesinde, Lahey Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Hollanda Türk İş Adamları Derneği (HOTİAD) ve Hollanda Öğrenci Dernekleri Platformu (LOTS) ile işbirliği halinde gerçekleştirilen “Avrupa’daki Türk Gençleri Kendi Kültürleriyle Buluşuyor” Projesine katılmak isteyen gençlerin aşağıdaki bilgileri içeren başvuru mektuplarını turkijereis@welkominturkije.nl e-posta adresine en geç 13 Mayıs 2010 tarihine kadar iletmeleri gerekmektedir.

Başvuru mektubunun içeriği:

Kişisel bilgiler:

(Ad, soyad, doğum tarihi, adres, cep telefonu numarası, eğitim seviyesi, bölüm, sosyal faaliyetler, üyesi bulunduğunuz dernekler, hobiler v.s.)

Türkiye’ye daha önce gidip gitmediğiniz veya kaç kez gittiğiniz:

Katılım amacınız:

(Neden seçilmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz? Bu projeye ne şekilde katkıda bulunabileceğinizi düşünüyorsunuz?

Proje ile ilgili düşünceleriniz?

Kimliğinizin fotokopisi:

(Pasaport veya kimliğinizin fotokopisi)

Gezi boyunca katılımcılar tarafından uyulması gereken kurallar listesi Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden alınmakla aşağıda sunulmuştur.

“AVRUPA’DAKİ TÜRK GENÇLİĞİ KENDİ KÜLTÜRÜ

VE TARİHİYLE BULUŞUYOR”

PROJESİ KAPSAMINDA FRANSA, HOLLANDA VE BELÇİKA’DAN GELECEK OLANTÜRK GENÇLERİNİN TÜRKİYE GEZİSİ İLE İLGİLİ UYULMASI GEREKEN KURALLAR

·Katılımcıların geçerli bir kimliğini (Pasaport, Nüfus Cüzdanı v.b) vesağlık sigortası belgesini beraberlerinde getirmesi gerekmektedir.

·Katılımcıların varsa kronik rahatsızlıkları ve kullandıkları ilaçları programın başında görevli liderlere bildirmesi faydalı olacaktır.

·Olabilecek acil ve önemli sağlık problemleri ile ilgili öncelikle görevli liderlere bilgi verilecektir.

·Organizasyon süresince (yolculuk, konaklama ve geziler)alkol,tütün mamulleri vb. zararlı madde kullanımına izin verilmeyecektir.

·Katılımcılar iki veya üç kişilik odalarda konaklayacaklardır.

·Konaklama tesislerinin dışına izinsiz çıkılmasına ve gruptan ayrılınmasına müsaade edilmeyecektir.

·Organizasyon boyunca ziyaretçi kabul edilmeyecektir.

·Organizasyonun aksamadan sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tüm katılımcıların programda yer alan zaman çizelgesine uyması gerekmektedir.

·Organizasyon süresince tüm etkinliklerde grup olarak hareket edilecek olup grup dinamiğini bozacak bireysel davranışlara izin verilmeyecektir.

·Organizasyon süresince resmi makamlar (Başbakanlık, Valilikler v.b) ziyaret edileceğinden, katılımcı gençlerin önceden proje hakkında bilgi sahibi olmaları ve kendilerini ifade edebilecek şekilde hazırlık yapmaları beklenmektedir.

·Organizasyonun bitiminde (19 Temmuz 2010) tüm katılımcılar hep birlikte ülkelerine geri dönecektir. Tatil amaçlı hiç kimsenin Türkiye’de kalmasına müsaade edilmeyecektir.

·Kurallara uymayan, programı aksatan ve disiplinsiz davranışlar içinde bulunan katılımcıların organizasyonla ilişkileri kesilecek ve geldikleri ülkeye geri gönderileceklerdir.

·Türkiye’ye hiç gelmemiş gençlerin ülkelerini görerek kendi kültürlerini tanımalarını sağlamak amacıyla hazırlanan projenin, sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılmasında organizasyon sorumlularının yanında katılımcıların da dikkatli ve sorumluluklarının farkında olması önem arzetmektedir.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:00

Askerlik işlemleri, Pasaport ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı müracaatı için Başkonsolosluğumuza gelmeden önce www.konsolosluk.gov.tr web adresi üzerinden randevu almanız gerekmektedir. Diğer işlemleriniz için 09.00 - 12.00 saatleri arasında sıra numarası alınması gerekmektedir. ( İlgili birimlerden bilgi almak için lütfen 14.00 - 17.00 saatleri arasında +31 (570 ) 688 650 telefon numarasını arayınız. )
1.1.2018 1.1.2018 Yeni Yıl
30.3.2018 30.3.2018 Dini Bayram (Goedevrijdag)
2.4.2018 2.4.2018 Paskalya
27.4.2018 27.4.2018 Milli Gün (Kral'ın Doğum Günü)
10.5.2018 10.5.2018 Dini Bayram (Ascension Day)
21.5.2018 21.5.2018 Dini Bayram Whit Monday
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramı
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2018 26.12.2018 Noel